Saturday, 9th July 2016 Results
Racecards
1:55
York
JOHN SMITH'S MEDIAN AUCTION MAIDEN STAKES
Class 3 (6f )
2:00
Chester
STELLA ARTOIS/EBF STALLIONS MAIDEN STAKES
Class 4 (5f 16y )
2:05
Tipperary
GLENVALE STUD EUROPEAN BREEDERS FUND MAIDEN
Class 0 (7f 100y )
2:10
Ascot
KELLY GROUP MAIDEN AUCTION STAKES
Class 4 (7f )
2:15
Newmarket
ROSSDALES EBF STALLIONS MAIDEN FILLIES' STAKES
Class 4 (7f )
2:25
York
JOHN SMITH'S STAYERS' STAKES
Class 3 (2m 88y )
2:30
Chester
CSP AUDIO VISUAL HANDICAP
Class 4 (6f 18y )
2:35
Tipperary
COSTELLO'S TAVERN HANDICAP
Class 0 (7f 100y )
2:45
Ascot
TOTESCOOP6 HERITAGE HANDICAP
Class 2 (5f )
2:50
Newmarket
SPA at BEDFORD LODGE HOTEL NURSERY HANDICAP
Class 2 (7f )
3:00
York
JOHN SMITH'S RACING STAKES
Class 2 (8f )
3:05
Chester
CORBETTSPORTS CITY PLATE
Class 1 (7f 2y )
3:10
Tipperary
COSTELLO'S TAVERN HANDICAP
Class 0 (7f 100y )
3:15
Ascot
FRED COWLEY MBE MEMORIAL SUMMER MILE STAKES
Class 1 (8f )
3:25
Newmarket
BET365 MILE
Class 2 (8f )
3:35
Chester
TECHNICAL DEMOLITION SERVICES LTD HANDICAP
Class 2 (6f 18y )
3:40
York
JOHN SMITH'S SILVER CUP STAKES
Class 1 (1m 6f )
3:45
Tipperary
EXCELEBRATION TIPPERARY STAKES
Class 0 (5f )
3:50
Ascot
KELLY GROUP MAIDEN AUCTION STAKES
Class 4 (7f )
4:00
Newmarket
BET365 SUPERLATIVE STAKES
Class 1 (7f )
4:10
Chester
RAYMOND & KATHLEEN CORBETT MEMORIAL HANDICAP
Class 3 (1m 6f 91y )
4:15
York
57TH JOHN SMITH'S CUP
Class 2 (1m 2f 88y )
4:20
Tipperary
DOWNLOAD the AWARD WINNING at the RACES APP MAIDEN
Class 0 (5f )
4:25
Ascot
PLAYBOY CLUB LONDON HANDICAP
Class 3 (1m 2f )
4:35
Newmarket
DARLEY JULY CUP
Class 1 (6f )
4:45
Chester
MANOR CAR HIRE HANDICAP
Class 4 (1m 2f 75y )
4:50
York
JOHN SMITH'S CITY WALLS STAKES
Class 1 (5f )
4:55
Tipperary
KEVIN MCMANUS BOOKMAKER GRIMES HURDLE
Class 0 (2m )
5:00
Ascot
TRANT ENGINEERING FILLIES' HANDICAP
Class 3 (8f )
5:10
Newmarket
BET365 BUNBURY CUP
Class 2 (7f )
5:15
Chester
JUNE ROBERTS MEMORIAL APPRENTICE HANDICAP
Class 4 (7f 122y )
5:20
York
JOHN SMITH'S STAKES
Class 2 (6f )
5:25
Tipperary
BOOMERANG ANIMAL BEDDING MAIDEN HURDLE
Class 0 (2m 4f )
5:35
Ascot
JOHNNY BRETT HANDICAP
Class 2 (1m 4f )
5:45
Newmarket
LONGINES IRISH CHAMPIONS WEEKEND HANDICAP
Class 3 (1m 4f )
5:55
Tipperary
FOLLOW @TIPPERARYRACES.IE HANDICAP HURDLE
Class 0 (3m )
6:00
Salisbury
BATHWICK TYRES BRITISH STALLION STUDS EBF MAIDEN STAKES
Class 4 (6f 212y )
6:05
Ascot
GL EVENTS OWEN BROWN HANDICAP
Class 4 (7f )
6:15
Hamilton
HIGHLAND SPRING MAIDEN AUCTION STAKES
Class 4 (5f 7y )
6:30
Salisbury
OAKWOODS HANDICAP
Class 5 (6f )
6:45
Hamilton
SAS "THE POWER to KNOW" HANDICAP
Class 6 (5f 7y )
7:00
Salisbury
CARA GLASS MAIDEN STAKES
Class 5 (6f 212y )
7:15
Hamilton
SUNDAY MAIL HANDICAP
Class 5 (6f 6y )
7:30
Salisbury
RODNEY BOULT MEMORIAL HANDICAP
Class 4 (8f )
7:45
Hamilton
RACINGUK.COM HANDICAP
Class 5 (1m 3f 14y )
8:00
Salisbury
BATHWICK TYRES HANDICAP
Class 5 (1m 4f )
8:15
Hamilton
HAMILTON ADVERTISER HANDICAP
Class 6 (8f 67y )
8:30
Salisbury
PARTY CONTINUES at the CHAPEL NIGHTCLUB HANDICAP
Class 6 (1m 1f 198y )
8:45
Hamilton
RACING UK on SKY 432 FILLIES' HANDICAP
Class 5 (8f 67y )
9:00
Salisbury
EBF STALLIONS BREEDING WINNERS LADIES' EVENING FILLIES' HANDICAP
Class 3 (1m 1f 198y )
9:15
Hamilton
BILL & DAVID MCHARG HANDICAP
Class 6 (1m 1f 34y )
Watch the Race @ Bet365